Kako gajiti đumbir je veoma često pitanje. Svi znamo koliko je zdrav, ali je u prodavnicama veoma skup. Imamo dobre vesti za Vas! Đumbir se može ponovo uzgajiti od već kupljenog komadića. Postoje mnoge biljke koje možete uzgajiti od njihovih delova. Pre nego što opišemo kako gajiti đumbir kod kuće, pročitajte zbog čega bi bilo dobro da to uradite.

Đumbir ima višenamensku upotrebu, što se pre svega odnosi na mogućnost da se koristi i kao začin i kao lek. U jelima se najviše koristi njegov koren koji sadži skrob i smolu, a od njega se pravi i eterično ulje. Kao začin je najpopularniji u istočnjačkoj kuhinji, dok se na zapadu češće koristi kao poslastica.
1. Đumbir pomaže protiv osećaja mučnine
Ovo svojstvo đumbira je možda najpoznatije, bilo da je u pitanju mučnina prilikom putovanja ili jutarnja mučnina kod trudnica. Popularnost duguje činjenici što smiruje mučninu uz minimalne posledice. Takođe, jedno istraživanje je pokazalo da utiče na smirivanje mučnine kod pacijenata koji primaju hemoterapiju.
2. Đumbir leči infekcije izazvane gljivicama
Stanja poput atletskog stopala izazvana gljivicama mogu biti posebno neprijatna, ali đumbir se pokazao kao odlično sredstvo ne samo za suzbijanje gljivica koje su izazvale infekciju, već i kao sredstvo koje može u potpunosti da ih uništi.
3. Đumbir sprečava pojavu stomačnog čira
Stomačni čirevi su bolne rane koje nastaju u unutrašnjosti želuca, i najčešći su uzrok lošeg varenja, zamora, gorušice i neprijatnosti u želucu.
Nekoliko studija je pokazalo da je đumbir u prahu bio neuporedivo koristan kao zaštita od nastanka čira u želucu izazvanog prekomernom upotrebom aspirina. Deluje tako što sprečava dejstvo upalnih proteina i blokira dejstvo enzima koji imaju direktan uticaj na razvoj čira.
4. Đumbir olakšava menstrualne bolove
Mnoge žene se prilkom menstrualnih grčeva i bolova okreću jakim lekovima protiv bolova, ali u većini slučajevima se pokazalo da prirodan lek kao što je čaj od đumbira može biti imati sti efekat recimo ibuprofen. Neke studije su čak pokazale da đumbir može smanjiti i intenzitet kao i trajanje samog bola.
5. Može sprečiti pojavu raka
Pošto sadrži gingerol, koji smo pomenuli u kratkim crtama, đumbir se smatra moćnim sredstvom protiv pojave najviše raka jajnika, pankreasa i prostate. Za sad su se testovi pokazali kao pozitivni na životinjama, ali potrebno je još istraživanja da bi se utvrdilo koliko je primenljiv na ljudima.
6. Reguliše količinu šećera u krvi
Visok udeo šešera u krvi je uzrok mnogih tegoba poput učesatlog uriniranja, glavobolja i pojačanog osećaja žeđi, što kasnije može uzrokovati ozbiljna oštećenja nerava i nepravilno zarastanje rana. Đumbir se pokazao kao koristan u normalizovanju količine šećera, ali osobe koje pate od dijabetesa ne bi trebale da konzumiraju ovu biljku, pošto može imati negativan efekat u kombinaciji sa lekovima koji sadrže insulin.
7. Smanjuje nivo holesterola
Iako je holesterol neophodan za proizvodnju hormona i samim tim za čitavo zdravlje, visok nivo holesterola može dovesti do rizika od bolesti srca i krvotoka. Đumbir je u stanju da prirodnim putem redukuje količinu holesterola u krvi, i tako umanji rizik, ali treba imati na umu da osobe koje pate od visokog krvnog pritiska treba oprezno da koriste ovu namirnicu, budući da đumbir stimuliše cirkulaciju i može imati loš uticaj u kombinaciji sa lekovima koji snižavaju pritisak.
8.Poboljšava moždane funkcije
Neurodegenerativna stanja kao što su Alchajmerova i Parkinsonova bolest se odnose na hronične upalne procese u mozgu. Budući da je bogat antioksidansima, smatra se da đumbir igra važnu ulogu kada govorimo o zdravlju vašeg mozga. Takođe se pokazalo da pojačava budnost i koncentraciju, naročito kod žena u srednjim godinama.
9. Efektan je u borbi protiv infekcija
Združeno sa svojim svojstvima u borbi protiv gljivica, đumbir se pokazao kao koristan i u borbi protiv infekcija izazvanih bakterijama. Patogene bakterije su najčešći krivci za stanja poput infekcije urinarnog trakta, upale pluća ili bronhitisa. Takođe je u stanju da deluje protiv bakterija koje su pokazale kao dobro prilagodljive ili otporne na antibiotike.
10. Smiruje upalne procese
Iako je upala neretko poželjna i zdrava reakcija imunog sistema na povredu ili infekciju, hronična upala može biti posledica bolesti srca, gojaznosti, dijabetesa ili raka. U ovim situacijama opet na scenu stupa gungerol, ali i sastojci kao što su šoagol, paradol i zingerol.
Đumbir kod kuće – korak po korak
Koren đumbira posadite u februaru ili martu. Period za koji će Vas biljka nagraditi svojim plodovima jeste od 8-10 meseci.
- Pre sadnje, koren bi trebalo “aktivirati”. U zavisnosti koliko je svež kada ga kupite u prodavnici, toliko će mu i vremena biti potrebno.
Potopite đumbir u slabi rastvor vode i hipermangana (permanganat kalijuma, prodaje se u apoteci) i ostavite ga u tom rastvoru nekoliko sati. Nakon toga, stavite ga u najlonsku providu kesu, i sačekajte da počne da “klija”, baš kao i krompir.

2. Kada je đumbir isklijao, potrebno je da ga isečete na više delova. Vodite računa o tome da svaki komad koji odsečete ima na sebi početak klice. Veoma jednostavno – koliko klica, toliko komadića.

3. Ove komadiće je potrebno da zasadite u saksije (plitke i široke), u koje ćete prethodno pripremiti humus i pesak u odnosu 2/3 humus i 1/3 pesak.

4. Ako se biljka lepo primila, krenuće lišče, nakon mesec, dva. Ovo lišće može biti veoma dugačko, čak i 1m.

5. Na jesen, kada lišće krene da se suši, tada je đumbir spreman za vađenje. Iskoristite izvađene krtolice za ishranu, a ostatak ostavite kako biste mogli ponovo da započnete proces uzgajanja 🙂
