Quilling tehnika se drugačije naziva i filigranski papir i predstavlja umetnost stvaranja dizajniranih ukrasa od papira. Papir se seče u trake koje se potom savijaju, rolaju i oblikuju u različite oblike koji se mogu koristiti za ukrašavanje čestitki, slika, kutija, jaja i slično, ali isto tako se od ovog papira mogu napraviti nakit, zidne dekoracije, 3-D figure itd.
Kako je nastala quilling tehnika?
Quilling tehnika postoji već stotinama godina. U doba renesanse su monasi i monahinje želeli da iskoriste pozlaćeni papir koji se u manastirima koristio u procesima obeležavanja. Na taj način su stvarali ukrasne predmete kojima su dekorisalii verske objekte, kao alternativa skupog zlata filigrana. U 18. i 19.veku je ova tehnika postala razonoda ženama u Engleskoj, koje su dekorisale svoje čajnike i delove nameštaja, a kasnije se proširilo i na ostatak sveta.
Svo ovo vreme je quilling tehnika ostala manje-više ista, sve do 21. veka kada su nastale neverovatne 3-D figure i muzejske postavke zahvaljujući vrednim kreativcima.
Materijali i alati za quilling tehniku
Da biste počeli da stvarate ukrase i figure od papira, potrebno vam je:
- quilling papir,
- igla za quilling,
- lenjir,
- makaze,
- pinceta,
- lepak pogodan za papir,
- plastični poklopac za lepak,
- čiode ili čačkalice,
- čioda u obliku slova T,
- tabla od stiropora.
Osnovni oblik koji se dobija namotavanjem papira na quilling iglu se naziva “labavi navoj” (loose coil) i od njega nastaju ostali oblici.
Neki od oblika quilling tehnike su: uski navoj, labavi navoj, suza, markiz, srce, labavi svitak, S-svitak, C-svitak, srcasti svitak, spirala. Postoje još mnogi drugi oblici koje možete pronaći na Internetu ili osmislite neki novi.
Ako želite zaista da se oprobate u quilling tehnici, za početak možete da improvizujete u smislu da koristite stari papir koji ćete sami seći i farbati a potom ga savijati na način koji vam odogovara. Takođe možete koristiti i igle koje imate u kući, da ne biste kupovali posebno alat za quilling. Kasnije ćete videti da li vam se dopada ova tehnika i da li želite ozbiljno da stvarate jedinstvena umetnička dela koja možete prodati i zaraditi novac koji je potrebno uložiti u ozbiljnije bavljenje quillingom.
Odlicno..recite mi koji je tip na papir jel..moze tanak hamer..il je poseban papl jel se prodaje po knjizarnama…pozzz..htela bih probati…:)
Poštovana Vesna, postoji poseban papir za quilling tehniku koji se može pronaći u specijalizovanim prodavnicama za kreativce, ali u suštini nije neophodno da se on koristi. Može se koristiti i običan papir u boji koji se kupuje u knjižarama. Na našem forumu možete pročitati više o iskustvima drugih kreativaca koji se bave ovom tehnikom: Forum Moj.Ručni.Rad . Pozdrav!
Draga kod nas u knjiznici nema…..kad sam pitala za papir za quilling..zacudjenji…tako da ok je snaciicu se….POSTO SAM RADILA OBICNE CESTITKE AKAVARELOM….:) POZZ
Vesna, za kviling možete koristiti bilo koji tanji papir u boji. Važno je da ga možete lepo smotati i raditi sa njim. Običan papir u boji možete slobodno koristiti.
[…] Quilling tehnika […]
Tek sam pocela da se bavim ovom tehnikom,odusevljena sam.Ja pravim nakit uradjen quilling tehnikom,zanimalo bi me kako da ucvrstim mindjuse?
Imam 11 godina,uradila sam dosta komada unikatnog nakita (mindjusa,narukvica…)
Ucvrscujem ih bezbojnim lakom u spreju.Da li postoji nesto efikasnije za ucvrscivanje nakita?
[…] Quilling tehnika […]
[…] Quilling tehnika […]
[…] Quilling tehnika […]
Nakit prvo premazi razblazenim drvofiksom,pa kad se osusi,bezbojnim lakom. Tako ce biti cvrst i postojan. Moze i hamer papir.. A tracice najlakse dobijate ako papir isecete na masini za supu. 🙂 Eto…..nadam se da sam pomogla..
[…] Quilling tehnika […]