Postoji li neko ko ne voli krompir? On je jedna od najupotrebljavanih namirnica novog doba. Njegovo otkriće je bilo revolucionarno i danas teško da možemo zamisliti život bez ovog savršenog ukusnog povrća. Ipak, prilikom kupovine krompira, često se plašimo čime je sve tretiran i da li jedemo možda više hemije nego korisnih materija. Eto, i za to postoji rešenje, bićete sigurni šta jedete ukoliko taj isti krompir uzgajate sami. Vrlo često nas u uzgajanju biljaka ograničava prostor, odnosno život u urbanoj sredini. Evo jedne lepe ideje kako možete (čak i sako imate samo terasu), napraviti koju kilu domaćeg krompira i uživati ako ništa drugo onda makar u savršenom ukusu sopstveno uzgajanog mladog krompira. Sadnja krompira u buretu predstavlja lep kompromis između modernog čoveka i njegove želje da jede organsku hranu.
Sadnja krompira u buretu – potrebno
- bure (ili više buradi) od minimum 100l zapremine (najbolje ukoliko su drvena, a ako koristite plastična, nemojte ih držati na jakom suncu kako se biljke ne bi potparile i plastika oštetila)
- zemlja (ukoliko želite, može i miks sa zemljom za cveće kako bi bio kvalitetniji prinos)
- semenski krompir
Sadnja krompira u buretu – proces
Kako bi sadnja krompira u buretu prošla željeno, potrebno je da pre svega pripremite zemlju. Birajte lepu, crnu zemlju, možete uzeti malo zemlje sa neke njive, i poželjno je izmešati je sa malo peska i humusa. Pre nego što zemlju stavite u bure, napravite mala vrata na buretu kako biste kasnije mogli da ih otvorite i lakše vadite krompir iz njega. Pripremljenu zemlju stavite u bure i posadite semenski krompir od gore.
U svemu je važno iskustvo, tako i u ovom slučaju je važno da se raspitate koja vrsta krompira donosi najbolji prinos. Ovako uzgajan krompir nećete morati prskati, a eventualan napad buba-zlatica ćete lako odbraniti prostom ekološkom metodom – sklanjanja istih sa lišća.
Savet: kada pokupite krompir koji vam je rodio, ostavite nekoliko manjih krompira kako biste mogli da ih zasadite i sledeće godine
Ideja preuzeta odavde.