Svi smo željni zelenila i lišća, pogotovo u ovakvim tmurnim i depresivnim danima. Na žalost, zeleno lišće nestaje sa prvim nagoveštajem hladnijeg vremena, ali mi vam donosimo jednu fantastičnu ideju kako možete sačuvati barem delić voljene prirode u svom domu. U pitanju je uputstvo kako da napravite providni list, a da on zadrži svu svoju biljnu strukturu. Biljna struktura ovog providnog listića savršena je kao dekoracija u vašem domu, ili može da se iskoristi kao fantastičan element koji ćete ugraditi u svoj dekupaž .
Providni list – potreban materijal
Da biste napravili providan list, biće vam potrebno sveže ubrano, zeleno lišće najbolje da iskoristite veće i “mesnatije” lišće od biljaka: gardenija, magnolija i sl. Naberite onoliko listova koliko želite da pretvorite u providne.
Ono što će vam biti potrebno jeste i kalcinisana soda (Na2Co3) – možete je kupiti u poljoprivrednim apotekama, 1kg košta samo 100 din! Kalcinisana soda se nalazi skoro u svakom prašku za veš i služi za bolje pranje, uklanjanje mrlja i omekšavanje vode. Ovo NIJE soda bikarbona, i ukoliko pokušate ovaj projekat sa sodom bikarbonom, nećete uspeti i dobiti providni list.
Providni list – proces izrade
Da biste napravili providan list, potrebno je da pripremite lišće (najbolje služi “voskasto” lišće drveta magnolije ili gardenije). Smestite vaše listiće u šerpu (dovoljno duboku da stanu svi), sipajte kalcinisanu sodu 3/4 šolje i 4 šolje vode. Stavite da se kuva:
Kalcinisana soda može biti agresivna prema vašim rukama, tako da bi bilo dobro da nosite rukavice prilikom ovog procesa. Kada voda prokuva, smanjite temperaturu i ostavite svoje lišće da se “krčka”. Nakon 40 minuta kuvanja, lišće počinje da izgleda veoma ružno. U proseku je potrebno kuvati ga oko 1h i 45min. Biće potrebno dolivati vodu kako ne bi isparila. Dosipajte vodu da pokrije lišće. Kalcinisana soda će da se kristalizuje na površini.
Kada je prošlo 1h i 45 min, prebacite “kuvano” lišće u plitku posudu sa ledenom vodom. Pažljivo prebacite lišće kako ga ne biste oštetili. Polako, u vodi, svaki listić obradite sa mekanom četkicom, i uklonite višak biljne mase, kako bi on ostao providan:
Tako dobijen providni listić pažljivo stavite na papirni ubrus da se osuši. Providni list je sada spreman da sa njim nešto uradite. Možete ga uramiti, prelakirati, obojiti, iskoristiti kao elemen na nekom predmetu na kom radite dekupaž – na vama ostaje ideja šta biste mogli sa njim 🙂
Jedan od predloga jeste da ga prelakirate sa više slojeva laka. Koristite akrilni lak i u njega sipajte nekoliko kapi akrilne boje. Tada će vaš listić biti providan ali u određenoj nijansi. Ujedno, lak će ga malo učvrstiti i zaštititi:
Deo ideje preuzet ovde.