Da ne postoji granica kada je ljudska mašta u pitanju, govori i ova fantastična ideja pravljenja quilling uskršnjih jaja. Ovo nije bilo kakvo jaje, ovo je zaista pravo remek delo, i ukoliko vas ne krasi upotrnost i pedantnost, onda možda i ne treba da se upuštate u ovaj projekat. Izrada quilling jaja nije nimalo laka, ali jedno možemo da vam garantujemo: quilling uskršnja jaja oduševiće sve i ostaviti ih bez teksta.
Quilling uskršnja jaja – potreban materijal i alat
Za izradu ovakvog jajeta biće vm potrebno sledeće:
- quilling igla
- papir za quilling
- lepak za papir
- celofan
- čiode
- lenjir
- makaze
- plastično jaje (važno je da se može rasklapati), postoje da se kupe ova jaja u kojima se unutra nalaze igračkice, pa možete da ga iskoristite.
Quilling uskršnja jaja – izrada
- Pripremite plastično jaje. Otklopite ga i probušite rupu sa obe strane:
2. Nakon bušenja rupe, fiksirajte sa unutrašnje strane jednu čiodu tako da spolja viri oštra strana:
3. Sklopite jaje, i uz pomoću obične gumice za teglu iscrtajte pravilno polja koja će vam služiti kao orijentir prilikom postavljanja quilling elemanta oko jajeta:
4. Na zaklopljenom jajetu, uparite polja gornjeg i donjeg dela, da bi ste kasnije kada spojite znali koja strane se okreće ka kojoj. Takođe, jaje prelepite samolepljivom folijom kako vam se papir ne bi zalepio direktno za jaje:
5. Pripremite quilling elemte koje ćete koristiti za dekoraciju prve polovine jajeta:
6. Krenite sa pozicioniranjem elemanta, tako što ćete rasklopiti jaje i početni element (quilling krug) na vrhu fiksirati čiodom, a ostale elemente ćete, kako ih budete nizali, lepiti na prethodne:
7. Kada god ima potrebe da se neki deo fiksira, slobodno probodite čiodom. Potrebno je neko vreme kako bi se lepak potpuno osušio, pa slobodno koristite čiode kako bi sve ostalo na svom mestu:
8. Nakon osnovnih elemanta (quilling kružića i suza) stavljamo quilling venčić između, tako što ga mestimično lepimo za prethodne elemente:
9. Sledi priprema elemenata koji će se lepiti nakon venčića. Odlučili smo da to budu quilling cvetići, pa vam je potrebno sledeće za njih:
10. Kada ste napravili (zalepili cvetiće), dodajemo im quilling listiće uz pomoću kojih ćemo ih povezati sa ostalom kompozicijom:
11. Listiće lepimo za cvet i ostavljamo da se osuši i bude kompaktno kao element:
12. Osušen element cvetić+listić nadograđujemo na dosadašnju quilling mustru jajeta (dok se lepak ne osuši, sve fiksiramo čiodama):
13. Sledi još četiri reda quilling cvetića i listića na prethodnepo istom postupku (uz pomoć pincete, lepka i čiode fiksiranje):
14. Poslednji red cvetića i listića prelazi na drugi deo jajeta. Kada ste sve završili, ostavite da se lepak dobro osuši i proverite da li je sve dobro zalepljeno i na svom mestu:
15. Kada smo se uverili da je sve prethodno suvo, otvaramo jaje i krećemo da radimo na drugom delu:
16. Postupak rada na drugom delu je isti kao na prvom, samo što u ovom slučaju, nakon quilling venčića, stavljamo samo jedan red cvetića (bez listića):
17. Poslednje što treba da uradimo jeste da uzmemo tačne mere dužine listića koje odgovaraju tako da se prvi i drugi deo jajeta mogu bez problema spojiti i lepimo ih samo za jednu stranu (jer moramo otvoriti jaje i ukloniti plasiku):
18. Kada su se dodatni listići osušili, tada pažljivo rasklapamo jaje i svlačimo naš quilling rad (oba dela) sa osnove na kojoj je bila folija:
19. Sve što sada preostaje, jeste da se ova dva dela pažljivo spoje, odnosno da se i drugi deo listića zalepi na svoj cvet-par sa druge strane:
20. Konačno je tu: quilling uskršnje jaje!
21. Kako priča ne bi stala tu gde jeste, jaje možete staviti na neko lepo postolje, ostaviti ga da visi sa nekog predmeta, ukrasiti cirkonima, ili uraditi ga sa nekim quilling papirom u boji. Može stati rame uz rame sa Faberžeovim jajetom, zar ne?
Originalna ideja: ovde