Terarijum možemo napraviti koristeći sijalice, koje su svuda oko nas. Zamenjujemo ih sa novima kada se istroše, a istrošene bacamo – evo jedne fenomenalne ideje da iskoristite iskorišćene sijalice u dekorativne svrhe vašeg prostora uz pomoć terarijum tehnike!
Terarijum može da se napravi kao mini-ekosistem koji će sam sebe održavati. Procesi koji se dešavaju u prirodi, dešavaće se i u malom terarijumu gde se sve odvija samo.
Kreiranje terarijuma je jednostavan posao, ništa komplikovaniji od obične sadnje cveća, a prava lepota ogleda se u tome što je finalni izgled terarijuma nepredvidiv. Ovaj ekosistem će se razvijati po prirodnim zakonitostima, važno je da odabranim biljkama prijaju močvarni uslovi, a vi njihov razvoj možete uživo posmatrati.
Za izradu terarijuma potrebna je staklena tegla ili posuda sa poklopcem, tankih zidova ili strana. Tanki zidovi omogućiće da imate dobar pogled na svoj terarijum. Pronađite posudu dovoljno veliku da omogućite biljkama da rastu (vrlo često su to paprati), a da i dalje ostave malo prostora na vrhu i stranama. Posuda bi trebalo da ima veliki otvor, kako biste rukom mogli da napravite terarijum, a u obzir može da dođe i ona sa uskim otvorom, ali morate baratati štapićima ili pincetom.
Aktivni ugalj pročišćava vodu i jedan sloj preko šljunka biće vrlo koristan u vašem terarijumu, ali ne možete koristiti brikete koje koristite za roštilj.
Nakon prethodna dva sloja, na red dolazi sloj baštenske zemlje u debljini 2 do 5 cm, u zavisnosti od visine posude.
Nemojte koristiti već postojeću zemlju, jer može sadržati mikroorganizme, već onu kupovnu.
Terarijum je tehnika koja se koristi recikliranjem starih sijalica, akvarijuma kako bi se napravili minijaturni biomi u njima. Evo nekih primera: