U poslednje vreme, veoma su popularne čuvarkuće. Osim što je njihova lekovitost veoma poznata, one se koriste i kao dina dekoracija za dvorišta, terase ili čak enterijere. Pogledajte neke ideje i ulepšajte svoj dom 🙂
Šta su čuvarkuće?
Biljka koja vodi poreklo iz Meksika i raste skoro u celoj Evropi. Veoma je rasprostranjena i poznata pod razlicitim narodnim nazivima: čuvarka, pod silu živ, cmilić, divlje smilje, gromovna trava, pazikuća, uhovnik, uvara, rosa u zlu dobra. Raste po vrtovima, baštama i krovovima. Za lečenje čuvarkućom vezana su razna praznoverja i narodni običaji, a danas skoro svaka kuca ima svoju čuvarkuću. Veruje se da neutrališe delovanje štetne energije, promene vremena, posledice stresa i negativnih misli, ali i da pomaže u isceljenju bolesti, smiruje i stabilizuje nervni sistem, izvlači iz učmalosti i povećava radnu sposobnost.
Naučni naziv Sempervivum u prevodu znači “uvek živući” i odnosi se na svojstvo biljke da preživi veoma nepovoljne uslove, ekstremne suše, mrazeve, siromašno kamenito tlo. Čuvarkuće su sukulentne biljke koje u svojim zadebljalim listovima čuvaju rezerve vode i tako preživljavaju sušna razdoblja. Stoga se ne moramo bojati da će ti prvorazredni umetnici preživljavanja nestati. Čuvarkuća je poznata kao lek protiv bola u uhu. Sveže ceđen sok pomaže pri lečenju čira na želucu, raznih upala sluzokože, jača otpornost organizma, leči glavobolju, astmu, kostobolju, bolesti srca i krvotoka, povećava krvni pritisak, otklanja grip i anginu. U novije vreme sok od sveže biljke koristi se protiv zapaljenja zuba i upale grla.
Gajenje čuvarkuća:
Sempervivum tectorum, poznat kao čuvarkuća, kamena ruža ili debela koka je veoma otporna biljka i ima skromne zahteve kada je u pitanju nega. Uspeva i u uslovima gde mnoge druge biljke ne uspeju da se izbore za opstanak. Ovo je idealna biljka za sve one koji nemaju dovoljno prostora ili im često nedostaje vremena za negu i održavanje biljaka.
Čuvarkuća je veoma otporna na veliki broj spoljnih uticaja i može preživeti i u veoma nepovoljnim uslovima. Otporna je na veoma visoke temperature i sušu, kao i na niske temperature i mrazove, a nešto slabije podnosi vlagu.
Za gajenje čuvarkuće je potrebno samo malo prostora. Dobro uspeva na otvorenom mestu, osunčanom i vetrovitom, a najviše joj odgovaraju pozicije okrenute ka jugu.
Čuvarkuća se može gajiti u plitkim posudama, na terasi, balkonu ili u kući, kao i na otvorenom zemljištu u vidu niskih brdašaca. Pri sađenju gustina treba da bude od 12 do 20 biljaka na m². Veličina saksije zavisiće od sorte koja se gaji.
Moj muž je posadio čuvarkuće oko cele jedne strane kuće. Izgleda prelepo a plus je i lekovito kad zatreba po potrebi da se koristi. Super su vam ideje za dekoraciju.
Izgleda mi je negde nestao komentar…