Zakoračili smo u decembar…Božić i Nova Godina se bliže. Potrebno je misliti na sijanje božićnog žita. Kreativna božićna pšenica je zanimljivija od jednostavnog načina sijanja žita u tanjir ili čaše i svakako upotpunjuje božićnu atmosferu.
Božićna pšenica je simbol novog života i plodnosti. Veruje se da od njenog rasta zavisi da li će nova godina biti plodnija u odnosu na staru. Ona se sadi 19. decembra (Sv. Nikola) po Julijanskom kalendaru odnosno 13. decembra (Sv. Lucija) po Gregorijanskom kalendaru. Božićna pšenica se često ukrašava trobojnicom i svećom.
Kreativna božićna pšenica – jež
Da bi vaš dom za vreme Božića krasio ovako sladak i kreativan ježić od pšenice, potrebno vam je:
- piljevina,
- najlon čarapa – dokolenica ili iseći staru dugačku najlon čarapu,
- dugmići za oči i njušku,
- pšenica.
Najlon čarapu navucite preko veće šolje i napunite je piljevinom. Veličinu ježa odaberite sami. Pažljivo na jednu stranu, koja će predstavljati leđa od božićnog ježa, stavite pšenicu. Najlon čarapu zatim dobro zategnite i na dno podvežite čvorić, možete čak i nogice da oblikujete od piljevine. Nogice se prave tako što uhvatite malo piljevine, formirate krug i podvežete ga kanapom. Bilo bi dobro da vam neko pomogne, jer se pšenica ne bi trebala rasuti sa strane ili napred. Uključite svoju dečicu u ovaj kreativni rad. Kada sve ovo uspete, rukom napravite oblik njuškice koja treba biti malo u špic. Nekoliko dana (2-3) je potrebno leđa ježa držati u vodi, na toj strani gde se nalazi pšenica, da bi se piljevina natopila vodom i da bi pšenica proklijala. Pazite da božićnom ježu ne pokvasite ostale delove tela. Kada krene da klija, jednostavno samo održavajte vlažnost žita i pšenica će biti predivna. Na kraju vašem kreativnom božićnom ježu dodajte oči i nos od dugmića ili polimerne gline ili čak od filca, bilo bi interesantno. Zar ne?
Kreativna božićna pšenica – čovečuljak
Za ovog simpatičnog čovečuljka od pšenice vam je potrebno:
- piljevina,
- najlon čarapa – dokolenica,
- pšenica,
- ukrasi za glavu (malo vunice za brkove, žica za naočare, marker za nos i usta, dugmad ili plastične oči za oči, itd.).
I za čovečuljka je potrebno staru dokolenicu staviti na šolju. Prvo staviti kašiku ili dve pšenice i zatim čarapu napuniti piljevinom. Kada ste dobili željenu veličinu “glave” zavežite čarapu pri vrhu. Za nos i uši je potrebno malo uštinuti piljevinu, formirati krugove i podvezati koncem. I ovde je potrebno da vrh glave, gde će božićnom čovečuljku narasti “kosa”, bude 2-3 dana natopljen vodom. Jednostavno u tanjirić sipajte vodu i okrenite pšenicu da se namoči. Nakon toga je samo potrebno održavati vlažnost pšenice.
Nakon tri nedelje ćete videti uspeh. Božićnu trpezu obavezno obogatite orasima, suvim voćem i slamom.
Fotografije preuzete sa: www.ivakreativa.com , www.creationsbyane.blogspot.com, www.njuskalo.hr
Pozdrav,možete li mi pojasniti šta se dešava sa onim lončicem kada se pravi ježić za Božićnu pšenicu,jel se vadi ili ostaje. Hvala.:*
Draga Branka, hvala ti što nas pratiš! Šoljica (lončić) u ovom slučaju služi samo da bi se pšenica lepše oblikovala priliom sipanja. Kada se čarapa napuni, sve se kompletno vadi iz šoljice. Nadamo se da smo ti pomogli!
Pozdrav,
Moj.Ručni.Rad tim 🙂
Divna ideja. Ja sam dobila na poklon.☺Natopila sam u vodi, vec je proklijala, da li ce psenica uspjeti da izadje kroz mrezicu, kad gledam kao da nema kud izaci☺
Poštovani od čega se oblikuje sve tijelo itd ne kužim možete bolje pojasniti hvala, puno