Stranice: 1 ... 5 6 [7]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: shemice  (Pročitano 56983 puta)
filste
Redovan član
**

Van mreže Van mreže

« Odgovor #90 poslato: Фебруар 01, 2010, 09:07:07 »

Sačuvana
filste
Redovan član
**

Van mreže Van mreže

« Odgovor #91 poslato: Фебруар 01, 2010, 09:10:59 »

Sačuvana
svjetlana.gajic@hotmail.c
Gost
« Odgovor #92 poslato: Март 06, 2010, 10:07:22 »

Sačuvana
Mevil
U prolazu
*

Van mreže Van mreže

« Odgovor #93 poslato: Март 03, 2011, 08:54:34 »

Pozdrav svima!

tek sam se registrovala na forum i odmah imam pitanje :)
Naucila sam da heklam (to ja tako mislim, znam par onih osnovnih poteza: single, double, triple, slip...  i sam tim mogu unedogled). Videla sam ove seme sto ste postavljali, i neke mi se bas dopadaju, htela bih da pokusam da napravim neki sal (narocito mi se dopadaju neke koje je filste postavila). Medjutim, ja blage veze nemam kako to da citam! Ako ima neko ko je spreman da iskuca par redova, i ko ce da trpi verovatno jos par pitanja kad meni ni to ne bude jasno, nek se javi.
Na primer na ovoj semi

1. Sta je prvih 10ak koraka (da uhvatim foru)
2. sta su ovi simboli (znam da su kruzici single crochet, ali sta je ovo drugo?) Narocito, sta su ove dugacke linije sto povezuju "lustere" s obodom...

Sačuvana
Mevil
U prolazu
*

Van mreže Van mreže

« Odgovor #94 poslato: Март 03, 2011, 07:26:14 »

Ne znam zasto se gore ne vidi, na ovu donju mustru sam mislila.
Sačuvana
Lutajuca
U prolazu
*

Van mreže Van mreže

« Odgovor #95 poslato: Март 04, 2011, 10:03:26 »

Ovo je ruska šema, po malo se razlikuje od masovno zastupljene američke notacije ali mislim da mi je ovde (skoro) sve jasno. Ako neko ove šeme bolje poznaje, molim da me, ako negde grešim, ispravi. Mnogima će biti korisno…
- Kružić (elipsica)  je jedna petlja lančića ( ch , chain).
- Linije su lančići  , bez pojedinačnog crtanja petljica. To si verovatno već i sama skontala. Kod donjeg lustera je napisano, i sa strane i iznad, da se radi o 4 petljice ( ch 4) , i tako se radi svuda oko lustera.
- Vertikalna crta i horinzontalna crtica preko nje označavaju običan stubić sa navijutkom (dc – double crochet).
- Ivica šala rađena je skupinama bodova koje obično zovu  shell ( školjka)  a to je  ( 2 dc, ch 1, 2 dc ) , rađen u isto mesto. Ovde je to u shell  predhodnog reda ( ispod ch 1 se provlači kukica ).  Izuzetno, na mestima gde treba da se grana još jedan niz shell -ova, radi se double shell ( dupla školjka) , odnosno ( 2 dc, ch 1, 2 dc, ch 1, 2 dc).  Shell inače ima mnoštvo varijacija…
- Sam luster, rombić, u donjem delu se sastoji od dc-ova a gornji deo od stubića bez navijutka (sc, single crochet), a oni su pretstavljeni znakom plus.  No kako se ispod znaka plus nalazi mali luk, to (verovatno) znači da kukicu ne treba provlačiti kroz petlju predhodnog reda već  između dve petlje predhodnog reda (to mu dođe isto s aspekta mesta gde kukicu treba uvući, ali je broj bodova za jedan manji). Ovo poslednje je zaista moje slobodno tumačenje, da ovo radim, tako bih radila…. Postoji mogućnost da taj luk naglašava  da kukicu treba uvlačiti ne ispod oba luka donje petlje već samo ispod luka daljeg od nas ( blsc , back loop single crochet) . O tome pogledaj  ovde … . Možda će se javiti neko ko ovo pouzdano zna...
- Šal se počinje od špica, na dnu slike, no na šemi nije označen tačan početak ( obično se označava crvenom strelicom). Ovo je čista šema no kako bi se taj početak tehnički odradio, moram malo da razmislim…
Sačuvana
Mevil
U prolazu
*

Van mreže Van mreže

« Odgovor #96 poslato: Март 04, 2011, 01:58:44 »

Hvala! Triput sam procitala to sto si napisala i mislim da mi je vecina stvari jasna cool

Ali samo nesto jos da potvrdim
- Ove stvari sto su u obodu (sastav shell boda) su ustvari samo su ukrivo nacrtani obicni dc - stubic sa horizontalnom crtom
- taj double shell je npr, odmah iznad prvog obicnog na ovom crtezu, pa onda ima sledeci u 4. redu...
- ovaj polukrug na americkim semama znaci slipstich

I jos samo da odgonetnomo kako to zapravo poceti, treba mi stvarno objasnjenje na nivou zabavista: npr prvo lancic od XX kukica, pa onda dc u  X. petljicu

Ali evo ga vikend, pa cu heklicu u ruke! Metoda pokusaja i pogresaka nije mi strana   undecided
Sačuvana
Lutajuca
U prolazu
*

Van mreže Van mreže

« Odgovor #97 poslato: Март 04, 2011, 03:20:10 »

Da, shell-ovi se rade običnim stubićima sa navijutkom. Koso se crta jer će ,odprilike tako i ležati … I da, zaboravila sam da naglasim da i dole ima dva double shell-a osim sa strane, ali nebitno, pratićeš šemu pa šta se gde zadesi…  Polukrug na američkim jeste slst ( slip stitch) ali ovde to ne može biti jer bi to bio red-višak, ne uklapa se…
Zbilja ne vidim kako bi se mogao prvi red započeti a da izgleda kao na datoj slici. Zato predlažem izradu prvog reda kako je rukom docrtano levo dole (greškom sam nacrtala double shell pa morala deo brisati. Klik na sliku da dobiješ uvećano)).
Prvi red : šema se prati s leva u desno ( a kukičanje izvodi s desna u levo). Počinje se sa ch 4 ; Zatim se u prvu petlju radi  ‘okrnjeni’ ( bez prvog dc)  shell  (dc,ch1,2dc).  Zatim se uradi ch 5 i rad okrene.
Drugi red (zeleno) :  šema se prati s desna u levo. Radi se double shell , ch 5 , i rad okrene.
Treći red (plavo) : šema se prati s leva u desno.  Radi se shell u prvi ch1-sp ( ch 1 space : slobodni prostor ispod lančića od jedne petlje ) koji je u sastavu double shell-a iz predhodnog reda;  potom se radi lančić ch 3 ;  pa shell u drugi ch1-sp; ch 5 i rad okrene.
Četvrti red :  chell u shell, ch 1, double shell u ch3-sp , ch 1, shell u shell , ch 5, okret rada.
…  i tako redom… redovi sa šeme se čitaju u naizmeničnim smerovima a rad okreće i, naravno, uvek radi s desna u levo…
Šta treba, pitaj dalje….

Sačuvana
Mevil
U prolazu
*

Van mreže Van mreže

« Odgovor #98 poslato: Март 04, 2011, 05:10:07 »

Sjajno, stvarno si se potrudila da mi pokazes! I sve lepo pise
http://www.millionthankyous.com/

Probam vec za vikend pa javljam kako je ispalo  afro
Sačuvana
Mevil
U prolazu
*

Van mreže Van mreže

« Odgovor #99 poslato: Мај 01, 2011, 10:30:47 »

Rekla sam da cu da javljam kako mi napreduje heklanje, i evo kratkog izvestaja.
Zahvaljujucu Lutajucoj  ukapirala sam kako se hekla taj sal, i to radim iz vikenda u vikend. Naravno, pravim greske, ali prepravljam samo one vece, ove male ostavljam za uspomenu. Sal je vec  poprilicno veliki, ali ja ne mogu da prestanem! Samo dokupljujem konac i nastavljam, zao mi je da ga zavrsim.
Trenutno nemam fotoaparat, ali i onako ne zelim da slikam u sred posla, kad zavrsim, okacicu vec neku sliku.

Jos jednom hvala sto ste mi pomogle da ostvarim svoj prvi projekat u heklanju!
Sačuvana
JelenaCrochet
U prolazu
*

Van mreže Van mreže

« Odgovor #100 poslato: Март 23, 2013, 05:01:58 »

Da i ja doprinesem temi

A možete da pogledate i na http://www.hekloteka.com
« Poslednja izmena: Март 23, 2013, 05:06:27 JelenaCrochet » Sačuvana

Shishka
Administrator
Počasni član