Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Tiffany lampe  (Pročitano 16184 puta)
SCARY
Počasni član

Van mreže Van mreže

« poslato: Јул 23, 2008, 08:41:50 »

Tema je posvecena svim ljubiteljima ovih predivnih lampi,kao i buducim clanovima foruma koji se bave izradom ili imaju zelju da to probaju.Ovo ce biti mesto za savete,galerija tiffany umetnika i mesto gde ce neko od forumasa dobiti pomoc u savladavanju prvih koraka u ovoj tehnici.
Sačuvana

SCARY
Počasni član

Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Јул 25, 2008, 05:00:47 »

Svako ko je video tiffany lampe,morao je da se zapita kako se prave.Od stakla u boji-da.Ali razrada same ideje,izgleda i motiva na njoj je mnogima misterija.Postoje uputstva i crtezi,koji se zajedno s kalupom prodaju po paprenim cenama...na ovaj nacin dobijamo lampu koju ima mozda jos 100 ljudi,a mi zelimo UNIKAT!
 Za pocetak nam treba kalup od stiropora koji sluzi da lampi da ovalan oblik.Ne mora da bude ovalan,ali kakav god da je zamisljeni oblik,moramo imati kalup.Nije vazno kako cemo doci do njega,da li kupovinom ili cemo ga sami izraditi,ali moramo ga imati...
 Sve se pocinje papirom i makazama,isecanjem trakica od papira koje su dovoljne duzine da obaviju kalup(poluloptu od stiropora)...kalup se prekriva od vrha kupole do dole,papirne trake se medjusobno spajaju pazljivo lepkom ili selotejpom tako da se dobije jedna kompaktna celina, oblika kalupa, bez nabora i viska papira u bilo kom smislu...sledi izcrtavanje motiva markerom:cvece,voce,razne kombinacije...celi postupak se ponovi da bi se dobilo jos jedan isti ovakav primerak na koji se isti crtez prenese bilo kojom metodom...sledece je oznacavanje belih polja brojevima,isto tako i na kopiji,i svakom broju se dodeljuje oznaka boje koju cemo koristiti...zatim se vrsi isecanje makazama belih polja po tragovima markera i dobijamo komade(broj tih komada zna da bude veliki)koji nam sluzi kao shablon po kome cemo rezati,seci,brusiti i lomiti komade stakla u boji....
 Finalna faza je oblepljivanje svakog parcheta stakla bakarnom samolepljivom folijom adekvatne sirine,pa se svaki takav deo postavlja na svoje mesto po broju i spaja lemilicom...po zavrsetku procesa lemljenja nasa UNIKATNA TIFFANY lampa je gotova...
 P.S. Ako vam dosadi unikatnost,sablon mozete nekome prodati,a inache su jako skupi evil evil

« Poslednja izmena: Јул 25, 2008, 05:41:41 administrator » Sačuvana

Shishka
Administrator
Počasni član

Van mreže Van mreže

monadikos.jewelry@hotmail.com
« Odgovor #2 poslato: Јул 25, 2008, 06:33:51 »

A kako izgleda tiffany lampa huh
ja nemam pojma šta je to.. ako može sličica nečega gotovog?
Sačuvana

SCARY
Počasni član

Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Јул 25, 2008, 06:58:29 »

Evo slika...uz napomenu da su sa interneta i ne znam ko je autor,postavljam ih radi ilustracije... cool

Sačuvana

saba
Redovan član
**

Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Јул 25, 2008, 08:37:56 »

Na jednom stranom TV kanalu sam pre malo vise godina gledao kako jedan cova pravi bas te lampe. On je na kalupu, koji nazalost nisam razumeo od kog je materijala, postavljao te stalice jedno do drugoga sa razmacima izmedju njih od nekoliko milimetara. Umesto te bakarne trakice koja bi se lemila, supljine izmedju staklica je zalivap rastoljenim olovom. I ispalo je isto kao ove lampe sa slika. Mozda je to malo laksi metod jer se i olovo lako topi i nema nikakvog lemljenja, a samo rastopljeno olovo je izuzetno lepo popunjavalo praznine medju staklenim parcicima, i drzalo ih u vrlo cvrstom stanju.
Sačuvana

SCARY
Počasni član

Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Јул 26, 2008, 06:04:43 »

Nisam video takav nacin rada bilo gde prezentovan.Znam samo da su isparenja olova jako toksicna.Kalajna zica koju koristim za onu chiniju(vitraz tehnika)ima u sebi 40% olova.Ja ne moram da koristim specijalnu prostoriju,onu chiniju sam zapoceo u kuci cool...ipak,u svi slucajevima,mehanicka cvrstoca je dobra.Kod pada bi se svakako ostetio predmet i samo bi staklo bilo totalna steta....sve ostalo popravi lemilica grin
Sačuvana

Katty
Počasni član

Van mreže Van mreže

katarina.cvetuljski@hotmail.com
« Odgovor #6 poslato: Јул 30, 2008, 03:17:40 »

:060: istopih se kad videh ove lampe...oduvek su mi se svidjale....Fantazija !
Sačuvana

radica
Počasni član

Van mreže Van mreže

WWW E-mail
« Odgovor #7 poslato: Август 04, 2008, 10:18:00 »

Sačuvana

nina_ns
Global Moderator
Počasni član

Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Август 22, 2008, 12:08:47 »

Fantasticne su, nadam se da cu jednog dana kad moji decaci odrastu i ja uspeti da sebi priustim nesto slicno!
Sačuvana

jukicastar
Počasni član

Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Фебруар 22, 2009, 01:20:06 »

http://edio71.splinder.com/post/16213450  malo novosti   
Sačuvana

"U životu ništa nije slučajno - za sve postoji razlog..."
Lunadelasan
Gost
« Odgovor #10 poslato: Март 27, 2009, 08:16:07 »

Sanjam da jednog dana imam svoju radionicu gde bih pravila ovakve lampe .. 
Za sad imam samo lemilicu i mnogo dobre volje .. grin
Sačuvana
andjelcic
Počasni član

Van mreže Van mreže

Osmeh je jedina kriva koja sve ispravlja!

sev_6662000@yahoo.com
« Odgovor #11 poslato: Април 06, 2009, 10:39:14 »

Vidjala sam ove lampe i ranije, cak sam imala i priliku da vidim kako se prave  Stvarno su fenomenalne, ali ja mislim da nisam bash sposobna da tako neshto pravim 
Sačuvana

Moja omiljena boja je duga! Osmeh je jedina kriva koja sve ispravlja!
www.andjelcic.in.rs
lili
Gost
« Odgovor #12 poslato: Мај 06, 2009, 06:56:28 »

:haha:zdravo svima,prvi put sam sa vama. Licno sam zavrsila kurs za tifani lampe kod coveka koji je to znanje stekao u Studgardu ,ali to je zaista vrlo tezak posao a i treba vam puno skupog alata. Takodje i to staklo je skupo kao i ostali materijal koji se koristi pri izradi.Tu spada kalaj,folija,letwaser,patina.Tacno je da su ove lampe na ceni ali i sama izrada je skupa. JA trenutno na istu foru pravim ogledalo i krstice koji u HRAMU kostaju pravo bogatstvo.
Sačuvana
jesen
U prolazu
*

Van mreže Van mreže

« Odgovor #13 poslato: Новембар 29, 2012, 09:25:44 »

Moze li mi neko reci gde mogu kupiti potreban materijal za izradu tiffany lampe?

Sačuvana
mojrucnirad.com

Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: