Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Vitraz tehnika  (Pročitano 17508 puta)
SCARY
Počasni član

Van mreže Van mreže

« poslato: Јул 23, 2008, 08:31:46 »

Vitraz je stara umetnicka forma,koja nastaje spajanjem delova stakla u boji.Spajanje se vrsi olovnim profilima,a ovom tehnikom su se u starim vremenima ukrasavala crkvena stakla.
Revolucionarni pomak ove tehnike napravio je Louis Tiffany,koji je razvio tenhiku nazvanu po njemu.Svako je chuo za chuvene tiffany lampe.A sve ovo govorim da bi onima koji to ne znaju,objasnio kako se tiffany tehnika moze primeniti u izradi nakita i ostalih predmeta. Tiffany tehnika je u stvari oblepljivanje delova stakla samolepljivom bakarnom folijom.Onda se ti delove redjaju jedan pored drugog,pa se onda zaleme obicnom lemilicom.Po zavrsetku se lem premazuje patinom koju mu daje izgled metala koga je nagrizlo vreme,tj lichi kao da je anticko.
Nakitari za izradu privezaka i mindjusa utapaju u staklo metalne ushice ili spajaju stakleni obruch metodom fuzije.E pa postoji jos jedan nachin:
Oblepljivanje komada samolepljivom bakarnom folijom,koja se zatim nakalaishe lemilicom.Napravi se kruzic od bakarne cevi koji se takodje nakalaishe.Zatim se zalemi za komad.tj na bilo kom mestu na nakalaisanoj traci.I to je to...
Zasto je ovo interesantno?
Zato sto se ovim nachinom moze obmotati neki obichan kamenchic donet s mora...parche ukrasnog stakla..parche ukrasnog stakla sa starog lustera...bilo koji materijal koji moze da izdrzi temperaturu od 300 c...
Interesantno zar ne?
Ovom tehnikom sam uradio jednu posudu koja jos nije dovrsena,ali je dobar primer!

« Poslednja izmena: Јул 25, 2008, 05:30:41 administrator » Sačuvana

SCARY
Počasni član

Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Јул 25, 2008, 05:07:44 »

Evo malo opisa izrade vitraza...opis je u slikama za koje sam se bas pomucio da ih nadjem na netu...ako bude potrebe,stavicu komentare slika na kraju :cool:naredne slike prikazuju kako se od crteza  dolazi do postupka isecanja stakla...

« Poslednja izmena: Јул 25, 2008, 05:33:14 administrator » Sačuvana

SCARY
Počasni član

Van mreže Van mreže

« Odgovor #2 poslato: Јул 25, 2008, 05:10:58 »

U nastavku se vidi brusenje delica stakla,oblepljivanje bakarnom folijom,postavljanje svakog dela na svoje mesto i pocetak lemljenja...

« Poslednja izmena: Јул 25, 2008, 05:36:19 administrator » Sačuvana

SCARY
Počasni član

Van mreže Van mreže

« Odgovor #3 poslato: Јул 25, 2008, 05:13:37 »

Posle zavrsetka lemljenja unutrasnjih delova,postavlja se traka po spoljnoj ivici,lemi se svuda okolo i po potrebi se na "ramu"doda jos nesto...

« Poslednja izmena: Јул 25, 2008, 05:38:45 administrator » Sačuvana

saba
Redovan član
**

Van mreže Van mreže

« Odgovor #4 poslato: Јул 25, 2008, 08:49:45 »

Kao i kod tifani lampe kazxem da se umesto bakarni traka mogu koristiti olovne, koje su mnogo mekse i lakse za odradu, savijanje, spajanje, a isto ili skoro isto kao i bakar se mogu kalaisati i lemiti.
Sačuvana

SCARY
Počasni član

Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Јул 26, 2008, 05:28:03 »

Olovni profili takodje izgledaju lepo,ali su dobri samo kad su komadi stakla pravilnog oblika.I oni se leme,samo na zavrsecima...a taj lem izgleda upadljivo jer je oblik olovnog profila idealan i kvari ga taj lem na kraju.Nisam do sada pominjao olovne profile jer je tema "vitraz tehnika",a namera mi je bila da pokazem kako se tehnika moze koristiti za izradu nakita,privezaka,lampi,ramova,posuda pa cak i mozaika,gde olovni profili malo toga mogu...na fotki se vidi izgled tih profila,nacin rada...napominjem da olovnih profila ima u jako mnogo oblika:ovalni,kockasti,kombinovani...

Sačuvana

Nena Katherine
Gost
« Odgovor #6 poslato: Јул 30, 2008, 09:12:48 »

Predivno!
Hvala ti na objasnjenju. Komplikovano i prelepo, odmalena sam volela vitraze.
Prvom prilikom kada se budem nasla u nasoj gradskoj kuci slikacu da vam pokazem, one koji me godinama odusevljavaju. wink
Sačuvana
mirapa
U prolazu
*

Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Јун 04, 2009, 05:02:40 »

Evo kako se moze iskoristiti neki stari ram bez slike.Ja sam vitraz bojama naslikala ikonu.
Sačuvana
milevaindia
Počasni član

Van mreže Van mreže

« Odgovor #8 poslato: Јун 04, 2009, 08:17:24 »

ju, zaista predivno....uf.... shocked smiley
Sačuvana

DUKA
U prolazu
*

Van mreže Van mreže

« Odgovor #9 poslato: Август 28, 2010, 04:07:23 »

Ma vitrazi su cudo jer svak moze da se izrazi i da pokaze svoje pravo umece sa staklom
Sačuvana

Dusan
mojrucnirad.com

Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na: